Kisvirágú füzike
A kisvirágú füzike (Epilobium parviflorum) egy hatékony gyógynövény. A nevét a fűzre hasonlító leveléről kapta. Évelő lágyszárú növény, mely elérheti a 20-100 centiméteres magasságot is.A levelek lándzsa alakúak, szélük ép vagy fűrészes a száron átellenesen állnak, a levél nyele nem több mint 3 milliméter. . A levelek aljából újabb hajtások erednek. A levél a fűzfa levelére hasonlít innen is kapta nevét. A szár felső része rövidebb, jellemzően szőrös. A virágok a vékony tokterméssé alalkuló szár végén helyezkednek el. A virág 4 sziromból áll mely 8.5 milliméter hosszúak. A virág színe rózsaszíntől a sötét liláig terjed. A virág közepén 8 porzó található. Nyáron virágzik, egyaránt ön és szélbeporzású. A virágzás júniustól szeptemberig tart. A termés alakzata hosszúkás négy felé hasad. Termése 3-7 cm hosszú tok, mely sok apró fekete szőrüstököt viselő magot tartalmaz, melyek szél által terjednek. A magok átmérője 0,8-1,1 milliméter. A termés júliustól októberig érik. A nemzettség közel 200 faja jellemzően a föld mérsékelt éghajlatú területein él, de előfordul a trópusi helyeken és a sarkvidéki tundrákon is. A füzikének körülbelül 50 faja van. Magyarországon 10 faj honos. A füzikék egyik faja sem védett.
Leggyakoribb fajták
- rózsás füzike (Epilobium roseum Scherb),
- kisvirágú füzike (Epilobium parviflorum),
- hegyi, erdei füzike (Epilobium montanum L.),
- sötétzöld füzike (Epilobium obscurom L.),
- lándzsáslevelű füzike (Epilobium lanceolatum L.),
- mocsári füzike (Epilobium palustre L.),
- alpesi füzike (Epilobium anagallidifolium L.)
- négyélű füzike (Epilobium tetragonum L.)
- jövevény füzike (Epilobium adenocaulon L.)
- dombi füzike (Epilobium collinum L.) és még jónéhány.
A kisvirágú füzike előfordulása, nedves folyók mocsarak közelében, de még nedves hegyi réteken lejtőkön is megtalálható. Általában 300 méter – 2500 méter tengerszint feletti magasság között fordul elő. Megtalálható a Kanári szigeteken, az Azori-szigeteken, Madeirán, Marokkóban, Algériában, Európában, Nyugat-Ázsiában, Kínában, Japánba, Új-Zélandon, Észak-Amerikában.
A felhasználható részek:
- leveles szár
- virágos hajtás
Figyelmeztetés: Nem gyűjthetők az E. hirsutum (Borzas füzike) és az E. angustifolium (Erdei deréce).
Más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása:
- mezei zsurló (Equisetum arvense)
- csalán (Urtica dioica)
- gyermekláncfű (Taraxacum officinalis)
- aranyvesszőfű (Solidago virgaurea)
- héjnélküli tökmag (Cucurbita pepo)
Kisvirágú füzike jótékony hatása
A kisvirágú füzike hatóanyagai között szerepel: flavonoidok melynek többsége glikolok, aglikonok, fitoszterol, kaprilsav, palmitinsav, sztearinsav, lavorglycosides (különösen származékai kempferol, kvercetin és miricetin), b-szitoszterin, szitoszterin különböző észterei és szitoszterol glükozid, gall-származékok. A kisvirágú füzike Epilobium parviflorum a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás tüneteinek javulását eredményezi.
A kisvirágú füzikét a népgyógyászatban az alábbi megbetegedések esetén alkalmazzák : prosztata-megnagyobbodás, prosztatagyulladás (prostatitis), emésztőrendszeri rendellenességek, vese-és hólyag rendellenességek, végbél vérzés, havi vérzés során fellépő zavarok, hólyaghurut, húgyúti fertőzések, a hasmenés, a száj elváltozások és az irritábilis bél szindróma.
Legutóbbi kutatások eredményeként kimutatták, hogy hólyag és a vese betegségek és különböző húgyúti zavarok esetében is alkalmazható, de a legnagyobb eredményt a prosztata betegségeknél érték el. Jótékony hatást gyakorolt inkontinencia esetén is. Tudományos vizsgálatok kimutatták, hogy a növény antibakteriális hatású és gátolja az Escherichia coli növekedését.